Každá třetí Slovenka se v dotazníku přiznala, že musela sáhnout po nouzové antikoncepci, aby předešla neplánovanému otěhotnění, když se zapomněla chránit. Rozhodla se sama, bez ohledu na názor okolí a informace o této pilulce získala nejčastěji z internetu nebo z médií. 20 % žen uvádí, že „tabletku po“ považuje za běžnou antikoncepci. Vyplývá to z anonymního průzkumu mezi zákaznicemi, který učinila MojaLekáreň.sk v květnu a červnu letošního roku. Na otázky odpovědělo 153 žen a dívek ve věku od 26 do 50 let.
Žena s pravidelným sexuálním životem, která se chce chránit před nežádoucím těhotenstvím, by měla používat běžnou hormonální antikoncepci a nespoléhat se na pilulku po. Ta obsahuje nárazově velmi vysokou dávku gestagenu!
O tom, zda žena použíje nouzovou antikoncepci, se rozhoduje sama, bez ohledu na názor okolí a často s minimálními vědomostmi o vhodnosti jejího použití. „Tabletku po“ ženy většinou hledají až ve chvíli, kdy ji akutně potřebují. V zásobě ji však má pouze 3% dotázaných žen. Z průzkumu vyplývá i to, že více než čtvrtina žen a dívek získala informace o pilulce po z internetu a médií a před užitím první pilulky nepociťovala strach z užití. Každou devátou ženu zajímá jen to, aby zaúčinkovala a ona neotěhotněla. Varování, kdy pilulka po ohrožuje zdraví, zná však pouze každá devátá žena. Ostatní spoléhají především na lékaře nebo lékárníky, že je při nákupu pilulky poučí. „Nouzová antikoncepce je intimní téma, které se ženy často stydí řešit v lékárně před cizími lidmi. Před užitím první pilulky se doporučuje zkonzultovat zdravotní stav s lékařem nebo lékárníkem a nespoléhat se pouze na informace z internetu. Pokud se stydíte řešit toto téma osobně v lékárně, trpíte zdravotními problémy a nejste si jisti, zda „tabletku po“ můžete užít, obraťte se na lékárníky v online poradně. Zavolejte nebo napište, velmi rádi vám poradíme. Vhodné je mít iv kabelce vždy připraveno alespoň jedno balení nouzové antikoncepce,“ radí lékárnička Mgr. Pavla Horáková, která má na starosti online poradnu.
Zkušenosti s pilulkou po anonymní průzkum zjišťoval v době, kdy se o ni zvýšil zájem v souvislosti s možností pomoci pro znásilněné Ukrajinky.
Naprostá většina dotázaných se shodla, že „tabetku po“ nepovažují za běžnou antikoncepci (jako je například hormonální antikoncepce, vaginální kapsle, antikoncepční krém či pesar). Třetina dotázaných žen schvaluje použití „tabetky po“ v případě znásilnění. 16 % žen ji výhradně odsuzuje a 20 % žen ji naopak považuje za antikoncepci, kterou běžně používá. Každá třetí žena v dotazníku přiznala, že po ní někdy v životě musela sáhnout. Například po nechráněném náhodném sexu, při snížené účinnosti hormonální antikoncepce pod vlivem užívání antibiotik či selhání jiné ochrany. \“Z nezodpovědného přístupu k sexuálnímu životu jsme s bývalým partnerem nepoužili žádnou ochranu a nebyl si jistý, zda u něj došlo k vyvrcholení,\“ anonymně se svěřila jedna z účastnic průzkumu. Některé ženy hovoří také o zábranách, které v souvislosti s nouzovou antikoncepcí mají. Například, jak bude jejich tělo na pilulku reagovat, a zda to bude mít negativní vliv na menstruační cyklus. Objevily se i důvody, kdy ženám v užití nouzové antikoncepce brání víra.
„Nouzovou antikoncepci bych neužívala. Mám zdravou dcerku a už z křesťanského hlediska mi to mé tělo nedovolí,“ přiznala se jedna z dotázaných žen.