Plný šatník oblečení? Většina textilu lze upcyklovat či vyměnit

Každoročně se tuny textilií ocitají na skládkách, přičemž právě textil je jedním z materiálů, který by se dal výborně recyklovat.
Dá se však upcyklovat, vyměnit či darovat, uvedla to ředitelka oddělení pro komunikaci z organizace odpovědnosti výrobců Envi-Pak Katarína Kretter.

Oblečení lze vyhodit do sběrných nádob, které mají soukromé společnosti. Odtud putuje starý textil do společnosti, která se věnuje jeho recyklaci. „Ročně vrátí do oběhu přibližně 3500 tun textilního odpadu,“ poukazuje Kretter s tím, že dále se přeměňuje na různé druhy izolací a vláken vhodných pro automobily, nábytek či stavebnictví.

Další možností je upcyklace. Ze starého nošeného textilu se vyrábí nové, módní oblečení nebo doplňky, vysvětluje Kretter. Nevýhodou upcyklovaného oblečení je jeho cena. Tvrdí, že v malém množství je taková výroba mnohem nákladnější než masové šití. Takové oblečení je ale podle Krettera kvalitnější a vydrží mnohem déle než kabát vyrobený z levných materiálů.

„Kreativnější lidé si staré oblečení umí předělat na nové i sami. Pro ty ostatní jsou k dispozici různé druhy workshopů, které nabízejí již výše zmíněná upcyklingová studia,“ radí Kretter. Staré a nenošené kousky oblečení se mohou využít jako hadry do domácnosti. „Stará trička jsou ideální pro mytí oken či leštění zrcadel,“ poznamenala Kretter.

Nenošené a zachovalé oblečení lze darovat někomu dalšímu. Na Slovensku jsou také organizace, které dělají sbírky oblečení a posouvají ho lidem v nouzi. Oblečení vykupují také second-handy a další obchody s nošenými oděvy. Případně jej lidé mohou darovat na různých webových stránkách, přiblížila Kretter. Přibývají podle ní i různé směnné a prodejní burzy či swapy.

„Podstatné je, abychom se nezbavovali nepotřebného oblečení vyhazováním do směsného kontejneru. Při darování mysleme hlavně na jeho funkčnost a na to, zda obdarovanému udělá radost a zda ho bude chtít dál nosit,“ konstatovala Kretter.

Na Slovensku se podle ní plánuje od roku 2024 zavést systém rozšířené odpovědnosti výrobců i na textil. To znamená, že za textilní odpad a jeho recyklaci budou zodpovědní dovozci a výrobci textilu.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Jak chutná léto? Jako jahodové chipsy! Máte-li přebytek ovoce, neváhejte

Sezóna jahod je tady! Co takhle vyzkoušet něco nového, co překvapí vás i vaši rodinu? Připravte si jahodové chipsy.Slyšeli jste už o jahodových chipsech? Křupavé...

Ženy nevědí mnoho o pilulce po, přitom ji podle průzkumu každá pátá používá jako běžnou antikoncepci

Každá třetí Slovenka se v dotazníku přiznala, že musela sáhnout po nouzové antikoncepci, aby předešla neplánovanému otěhotnění, když se zapomněla chránit. Rozhodla se sama,...

S čím nosit dámskou vestu? Tyto kombinace jsou hitem sezóny

Stylové svrchní oblečení nejsou jen bundy a kabáty, na výběr jsou také dámské vesty. Poskytují módní vzhled a zároveň Vás chrání před chladem. Fungují...

Co nevíte o opalování, ale před létem byste určitě měli

Teploty ze dne na den rostou a mnozí už mají za sebou také první spálení. Přitom nás čekají letní vedra, během kterých je zásadní...

Zimní obuv – na co si dát pozor, aby vydržela dlouhá léta?

V zimě, zejména když trávíme hodně času venku, nám nohy mrznou mnohem rychleji, a to je nejrychlejší způsob, jak se nachladit. Existuje na to...