Obyčejná elektrická žehlička? Ta první znamenala skutečný převrat, i když vážila 7 kilogramů

Přestože žehlení je pro mnohé lidi otravnou činností, tato aktivita doprovází lidstvo již velmi dlouho.

Používání plochých povrchů k vyhlazení tkanin a snížení jejich zmačkání se datuje přes 2000 tisíc let dozadu u mnoha raných civilizací. Některé z prvních žehliček byly dokonce studené a oblečení takříkajíc jen hladily. Modernější model využívající elektrickou energii přišel až s rokem 1882.

V pondělí 6. června uplyne 140 let od události, kdy si americký vynálezce Henry W. Seeley nechal patentovat elektrickou žehličku.

Názory na to, kde a kdy vznikla první zařízení, která by upravovala pomačkané oděvy se různí. Podle některých zdrojů už 400 let před naším letopočtem používali Řekové nahřátou kulatou tyč a staří Římané zase kovovou lopatku, do které udeřili v naději, že tímto způsobem se tkanina vyrovná. V Číně se žehlilo prostřednictvím pánví z bronzu či mědi naplněných horkým dřevěným uhlím nebo pískem.

Kolem roku 1300 se v Evropě oblečení napravovalo hladkým kusem kovu. Byl připevněn k rukojeti, zahříval se nad plamenem a následně se zvedl pomocí izolované rukavice. Samotný oděv však musela chránit vrstva látky určená jako prevence vůči zašpinění oblečení sazemi z tohoto mechanismu. Po vychladnutí se taková žehlička znovu nahřála a proces se zopakoval. Kromě vyhlazování záhybů plnilo žehlení i další důležitou funkci – ničilo bakterie v oblečení a snižovalo tvorbu plísní.

Předejít znečišťování šatstva se podařilo díky duté žehličce, která se zahřívala vložením horkého železného jádra do nitra. Teplo se tak přenášelo na čistou spodní desku zařízení a ochranná vrstva mezi ním oděvem již nebyla potřebná.

Skvělý tip! Jak se postarat o pračku, když začne zapáchat?
S rozvíjením technologie zpracování kovů se žehličky mohly zahřívat na litinových kamnech, takže v porovnání s otevřeným ohněm byla práce s nimi mnohem jednodušší. V roce 1871 byla díky podnikatelce a vynálezkyni Mary Florence Pottové v Americe představena žehlička s odnímatelnými dřevěnými rukojeťmi, které zabraňovaly popálení rukou. V 70. letech 19. století byly patentovány i plynové žehličky.

Velký převrat v žehlení však nastal 6. června 1882. Odborník na elektroniku Henry W. Seeley v New Yorku získal patent na první elektrickou žehličku, která vážila kolem 7 kilogramů. Proud procházel elektrodami uhlíkového oblouku, který zahříval samostatnou desku. Pravidelnější teplota žehlicí plochy sice způsobila mnohem jednodušší žehlení, ale nezanedbatelným problémem bylo, že málokterá domácnost byla v té době připojena na elektrickou síť. Žehlička se navíc příliš dlouho zahřívala, což bylo otravné. Ve stejném roce bylo podobné zařízení představeno i ve Francii, ale považovalo se za příliš nebezpečné.

V roce 1892 představily společnosti Crompton and Co. a General Electric Company ruční žehličky využívající elektrický odpor, které umožňovaly regulaci tepla. Když se popularita ručních elektrických žehliček rozmohla, prodej ještě více podpořilo zavedení elektrických napařovacích žehliček v 50. letech 20. století.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Znáte druhy bolestí hlavy? Víme, jak se proti nim bránit

Bolest hlavy je masově rozšířená diagnóza, která potkala už každého. Avšak není bolest jako bolest a v závislosti na tom, která vás potrápí, je...

Původní karty neměly čísla

Ačkoli se tarotové karty, jak je známe, zrodily ve středověku, není chybou považovat je za přímý derivát hieroglyfů v Thothově knize (sbírka 42 mýtických...

5 chyb, které vám brání najít si dobrého chlapa

Najít si úžasného partnera na život, zábavu i do postele a pokud možno natrvalo, je sen každého člověka. Jenže ne vždy se sny protnou...

Život se přesouvá ven! Zpříjemněte si posezení na terase, prostřete si stůl na zahradě

Slunečné počasí přímo hraje grilování do karet a klidným chvílím v zahradě či na terase také. Při takových příležitostech se často setká celá rodina is...

(Ne)vkusní muži? Ženy mají jasno, tohle by už chlapi fakt měli přestat nosit…

V módě se meze nekladou, zvykne se mluvit. A módní trendy, které jsou v posledních dekádách opravdu pestré, to jen potvrzují. Přesto však existují...