Triko bez potu? Tři kamarádi ho dohodli u piva

Značku CityZen založili tři kamarádi v Chrudimě. Prvním impulsem byl vynález Reného Němečka, který chtěl už během studia na textilní fakultě vymyslet něco nového, co textilní průmysl posune dál.

Myšlenka na neobyčejné tričko mu v hlavě dozrávala celých patnáct let, než se povedl první prototyp. Říká, že zlepšit obyčejné tričko pro něj byla opravdová výzva, protože je to kus oblečení, který se od svého vzniku prakticky nezměnil, a přitom ho všichni denně nosíme. René sice měl nápad, ale věděl, že k založení značky a rozjetí výroby ještě někoho potřebuje. U piva se svěřil svým přátelům, podnikatelům Pavlovi Hrstkovi a Martinu Burkoňovi, které pro svou myšlenku nadchl a šli do toho.

Žádné propocené mapy
V roce 2018 založili firmu a spustili výrobu unikátních triček. S výrobou začínali v Česku, ale kvůli velkému zájmu ji rozšířili i na Slovensko. \“Nevidíme důvod vozit kontejnery levného oblečení přes polovinu světa, když si kvalitní můžeme vyrobit zde,\“ říká P. Hrstka. Úspěšná trojice se snaží i obnovit slávu československého textilu, kterou se naše bývalá společná republika jako velmoc hrdila v sedmdesátých a osmdesátých století .

Oblečení, na kterém nevidět pot a odolá také červenému vínu, je unikátem, který nemá ve světě obdoby. Při výrobě používají prémiovou bavlnu bez použití jakékoli membrány nebo savých vložek v podpaží. Díky patentované technologii neprosákne na bavlněných tričkách, polokošilích ani na spodním prádle CityZen pot do vnější vrstvy. Materiál ho vsákne a „rozprostře“ v rubu do velké plochy, která pak rychleji schne a na těle nechladí. Na tričkách tak neuvidíte žádné přepocené mapy od potu. Zevně funguje oblečení obráceně, je hydrofobní. Všechny tekutiny po něm stečou a pokud se na povrchu uchytí hrubší nečistota, jednoduše ji vlhkým hadříkem setřete nebo pohodlně shodíte.řeč, jak připomíná R. Němeček, je stále o bavlně, výhodou je i to, že materiál je prodyšný a velmi příjemný na dotek.

I pro citlivou pokožku
Aby se trička hodila téměř ke všemu, rozhodli se podnikatelé ze začátku šít zejména jednobarevné kousky, které se dají nosit ve volném čase, ale hodí se i jako doplněk elegantnějšího oblečení do práce. Trička vyrábějí v mnoha odstínech, zvláště pro dámy. Počínaje základem každého šatníku – od bílé a černé – až po smaragdovou nebo korálovou.

Celá výroba oděvů probíhá v Česku i na Slovensku. Od první nitky až po kontrolu každého výrobku po ušití. Jediné, co v našich končinách zatím nenajdeme, jsou bavlníkové plantáže, takže tuto surovinu musí dovážet. Používají bavlnu nejvyšší kvality, jaká je na trhu dostupná – z bavlníku barbadoského. Jednou ze zásad, se kterými šli do výroby triček, je vyrábět kvalitu namísto kvantity.

Další zásadou jsou nejmodernější postupy v textilním průmyslu. Například k zabarvení kilogramu textilního materiálu je zapotřebí sto litrů vody. V CityZen spotřebují maximálně čtyřicet, a navíc celý proces se o třetinu zkrátí. „Méně času znamená méně energie,“ důvodí R. Němeček. Trička si mohou obléknout i lidé s velmi citlivou pokožkou, barviva neobsahují stříbro ani jiné látky, které kůži často dráždí. Splňují i ​​legislativu Evropské unie Reach, jejímž cílem je zlepšovat ochranu lidského zdraví a životního prostředí v souvislosti s používáním chemických látek.

Unikát i pro maminky
Pavel, Martin a René začínali se třemi odstíny pánských triček s krátkými rukávy a kulatým výstřihem. Po třech letech přidali trička s výstřihem do V, s dlouhými rukávy, košile a polokošile. Pro dámy dělají trička s krátkými rukávy ve dvou střizích, trička s tříčtvrtečními rukávy plus tvz. Size trička a na léto ideální tílka. Šijí také trička pro kojící maminky, které mají unikátní střih i materiál. Před časem přidali i spodní prádlo, antibakteriální pánské boxerky a dámské kalhotky, tato úprava brání množení bakterií.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Zimní obuv – na co si dát pozor, aby vydržela dlouhá léta?

V zimě, zejména když trávíme hodně času venku, nám nohy mrznou mnohem rychleji, a to je nejrychlejší způsob, jak se nachladit. Existuje na to...

Znáte druhy bolestí hlavy? Víme, jak se proti nim bránit

Bolest hlavy je masově rozšířená diagnóza, která potkala už každého. Avšak není bolest jako bolest a v závislosti na tom, která vás potrápí, je...

Ženy nevědí mnoho o pilulce po, přitom ji podle průzkumu každá pátá používá jako běžnou antikoncepci

Každá třetí Slovenka se v dotazníku přiznala, že musela sáhnout po nouzové antikoncepci, aby předešla neplánovanému otěhotnění, když se zapomněla chránit. Rozhodla se sama,...

Život se přesouvá ven! Zpříjemněte si posezení na terase, prostřete si stůl na zahradě

Slunečné počasí přímo hraje grilování do karet a klidným chvílím v zahradě či na terase také. Při takových příležitostech se často setká celá rodina is...

Obyčejná elektrická žehlička? Ta první znamenala skutečný převrat, i když vážila 7 kilogramů

Přestože žehlení je pro mnohé lidi otravnou činností, tato aktivita doprovází lidstvo již velmi dlouho. Používání plochých povrchů k vyhlazení tkanin a snížení jejich zmačkání...