Vědecky potvrzeno: Jste žena a chcete zhubnout? Toto je čas dne, kdy je třeba cvičit

Cvičení je sice prospěšné kdykoli, ale denní doba pro dosažení nejlepších výsledků se zřejmě liší podle pohlaví. Upozornil na to server BBC News s odkazem na novou studii amerických vědců zveřejněnou v odborném časopise Frontiers in Physiology.

„Nejlepší doba na cvičení je ta, kdy jej můžete provádět a vejde se vám do rozvrhu,“ říká hlavní autor studie Paul Arcerio ze Skidmore College v americkém státě New York. Dodává ale, že podle určitých ukazatelů je ideální čas pro dosažení nejlepších výsledků jiný pro muže a ženy.

Podle výsledků studie se ukázalo, že se liší časy, kdy tělo spaluje intenzivnější kalorie a přispívá tak ke štíhlejší linii. Hubnutí je cílem pro obě pohlaví, ale častěji se jím (při výsledcích cvičení) motivují dámy. Podle Arceria by se ženy, které mají zájem o redukci tuku ve střední části těla a snížení krevního tlaku, měly zaměřit na cvičení v ranních hodinách. Naopak ženy, které chtějí posílit svaly v horní části těla, zlepšit náladu a příjem potravy, by si měly dopřát cvičení večer.

VIDEO: V pořadu Jde o nás jsme si povídali o obezitě, jejích nástrahách, zvycích i zlozvycích Slováků ve stravování, zda o tom, co bychom měli změnit – hosty byla lékařka, obezitoložka a vědkyně SAV Adela Penesová a lékař, dietolog Boris Bajer.

Večerní trénink je podle studie ideální i pro muže, kteří mají zájem o zlepšení srdečního zdraví a metabolismu io větší emoční pohodu. Lepší metabolismus může snižovat rizika onemocnění, jako je obezita, cukrovka 2. typu, srdeční choroby a mrtvice.

Vědcům zatím není jasné, proč se reakce mužů a žen na načasování tréninku tak lišily. Je proto třeba provést další výzkum. Říkají, že ženy mohou spalovat více tělesného tuku ráno, protože je u nich větší pravděpodobnost nadbytku břišního tuku. Svou roli mohou hrát i biologické rytmy.

Studie se zúčastnilo 30 mužů a 26 žen. Jednalo se o zdravé a aktivní jedince ve věku 25 až 55 let. Vědci je sledovali 12 týdnů a měřili účinky různorodého fitness programu, který zahrnoval natahovací, sprinterský, odporový a vytrvalostní trénink. Jedna skupina cvičila hodinu před 8:30 ráno, zatímco druhá skupina vykonávala stejné aktivity večer mezi 18:00 a 20:00. Všichni účastníci dodržovali speciálně sestavený stravovací plán.

Vědci v průběhu studie měřili krevní tlak a tělesný tuk všech účastníků, stejně jako jejich flexibilitu, sílu a aerobní výkon na začátku i na konci studie. Svůj celkový zdravotní stav zlepšili po dobu 12 týdnů všichni účastníci výzkumu bez ohledu na to, kdy cvičili.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Co nevíte o opalování, ale před létem byste určitě měli

Teploty ze dne na den rostou a mnozí už mají za sebou také první spálení. Přitom nás čekají letní vedra, během kterých je zásadní...

5 chyb, které vám brání najít si dobrého chlapa

Najít si úžasného partnera na život, zábavu i do postele a pokud možno natrvalo, je sen každého člověka. Jenže ne vždy se sny protnou...

Dorty jako umělecká dílka! Takto vypadají

O krásné záběry na dorty pro své ratolesti se s fanoušky na Instagramu dělí mnohé známé maminky! Podívejte se na sladké „zázraky“. Koncem května slavila...

Plný šatník oblečení? Většina textilu lze upcyklovat či vyměnit

Každoročně se tuny textilií ocitají na skládkách, přičemž právě textil je jedním z materiálů, který by se dal výborně recyklovat.Dá se však upcyklovat, vyměnit...

Znáte druhy bolestí hlavy? Víme, jak se proti nim bránit

Bolest hlavy je masově rozšířená diagnóza, která potkala už každého. Avšak není bolest jako bolest a v závislosti na tom, která vás potrápí, je...