Teploty ze dne na den rostou a mnozí už mají za sebou také první spálení. Přitom nás čekají letní vedra, během kterých je zásadní pro zdraví dobře se chránit před negativními účinky slunce. Eliminujte rizika opalování a užijte si léto bezpečně.
Ultrafialové paprsky nejvíce poškozují pokožku. Existují dva typy ultrafialového záření, které dopadá na vaši pokožku: ultrafialové A (UVA) a ultrafialové B (UVB). Proto je při ochraně před sluncem třeba volit přípravky, které chrání před oběma typy.
Ne všechny opalovací krémy chrání před sluncem
Mělo by tomu tak být, ale není. Hlavně v nižší cenové kategorii. Některé mají tak nízký ochranný faktor, že přestanou účinkovat, jakmile vyjdete z domova. No a některé vás ve skutečnosti chrání pouze před UVB paprsky, ale ne před UVA. Proto si přečtěte dobře i zadní stranu balení.
Kolik opalovacího krému potřebujete?
Platí zásada, že trochu opalovacího krému nepomůže. Ale stejně ani příliš mnoho. Ani silná vrstva. Podle Americké akademie dermatologie (AAD) většina lidí neví, kolik opalovacích krémů by měly používat, a používají pouhých 25 – 50 % toho, co pokožka skutečně potřebuje. Směrnice ukazuje, že na pokrytí celého těla je zapotřebí zhruba štamperlík opalovacího krému.
Nezapomeňte na pokožku hlavy
I ta se může spálit, ačkoli máte na hlavě vlasy. Spálená cestička potrápila už mnoho žen. Pokud nenosíte klobouk a rozčesáváte si vlasy, vystavujete tuto citlivou oblast přímo UV paprskům. Proto nezapomínejte právě na místa, kde je pokožka hlavy odkryta. Je nesmírně citlivá a snadno se spálí.
Ochranu potřebuje i tetování
Mnoho lidí si myslí, že tetovaná pokožka je vlastně překryta a chráněna. Je naopak citlivější, navíc tetování může způsobit, že změny na kůži objevíte později. Navíc to není jen o pokožce. UV paprsky dokonce narušují chemickou strukturu pigmentů a znehodnocují je, což způsobuje vyblednutí tetování. Kvalitní krém ochrání nejen vaši pokožku, ale také tetování.